Mamy ogromną przyjemność ogłosić oficjalne uruchomienie nowej strony internetowej dedykowanej udostępnianiu danych o depozycji atmosferycznej, funkcjonującej w ramach portalu ”Jakość Powietrza”! Nowa strona jest jednym z efektów realizacji projektu pn. „Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021. Głównym celem tego projektu było utworzenie nowoczesnego systemu monitorowania chemizmu opadów w Polsce zapewniającego możliwie pełną informację o zanieczyszczeniach deponowanych do podłoża, oraz utworzenie narzędzia do  udostępniania tych danych.

Nowy moduł portalu Jakość Powietrza GIOŚ dostępny jest bezpośrednio pod adresem https://powietrze.gios.gov.pl/depoz/, lub z poziomu portalu Jakość Powietrza, po rozwinięciu Menu > Chemizm opadów atmosferycznych.  Strona zastępuje dotychczasową zakładkę dot. chemizmu opadów atmosferycznych i w nowoczesny, ciekawy i przyjazny użytkownikowi sposób udostępnia szeroki zakres danych o depozycji atmosferycznej, zarówno w ramach nowego systemu pomiarów, jak i w ramach systemu funkcjonującego do 2023 r.

 część strony głównej nowego modułu

 
Znajdziecie tu:

  •  wyszukiwarkę wyników pomiarów z możliwością ich pobierania,
  • szczegółowe informacje o sieci pomiarowej i zakresie badań prowadzonych na poszczególnych stacjach,
  • mapy prezentujące rozkład przestrzenny ładunków i stężeń zanieczyszczeń w opadach oraz wysokości opadu w nowej odsłonie, ułatwiającej analizę i interpretację danych,
  • informację o programie i metodach badań,
  • tematyczne publikacje i opracowania.

 Mapa rozkladow przestrzennych ładunków i stężeń zanieczyszczeń w opadach

  Jeśli interesuje Cię tematyka chemizmu opadów i obciążenia obszarów leśnych, gleb i wód powierzchniowych związkami zakwaszającymi, biogennymi i metalami ciężkimi deponowanymi z powietrza, koniecznie odwiedź naszą nową stronę!

Wykres danych z banku